Ke kávě

O (audio)knihách aneb Jsem jak houba

vložil Vladan 28. 01. 2020 0 komentářů

Od minulého článku neuplynulo zas tolik času, ale já má pocit, jakoby to bylo hrozně dávno. Udělal jsem si v prosinci hodně pracovního volna, Vánoce jsem už tradičně minimalizoval a tím si je dost užil. A měl tak dost času na sebe a svůj rozvoj. Dostal jsem se víc ke čtení a učinil nový objev – audioknihy.

Ne, že bych o nich dosud nevěděl či neměl žádnou zkušenost, ale když jsem zkoušel poslouchat knížky dřív, tak mi to moc nešlo a neměl jsem z toho dobrý pocit. Dal jsem tomu novou šanci, protože jsem trávil poměrně dost času v autě a říkal jsem si, že bych ten čas přeci jen chtěl využít nějak efektivněji, než poslechem hudby nebo rádia. Občas jsem v autě poslouchal aspoň nějaký podcast, ale představa, že si takto přečtu celou knihu, mě stále lákala. Tak jsem to zkusil fikaně a nejprve promyslel, jakou knížku pro mě má smysl poslouchat.

Tištěné knihy jsou tištěné knihy a jejich schopnost čtenáře vtáhnout a udržet pozornost mi nic nenahradí. Co ale poslouchat knížky, které si sice chci přečíst, ale nepotřebuju si je „vychutnávat”? Bingo! Tak se přihodilo, že během dvou měsíců mám na kontě 4,5 knížky a během toho ještě čtu 2 tištěné.

Poslech v autě

Jak jsem už psal, primárně jsem chtěl poslouchat v autě. To se mi celkem dobře daří, když jedu trasu, kterou znám, a když je na silnicích relativní klid. Když jedu někam, kde to neznám, nebo když je hustá doprava a musím neustále sledovat dění kolem, ztrácím pozornost a knihu musím posunovat zpět. Pokud se to děje moc často, tak to prostě vypnu. Pro ty, kterým se v hlavě rozsvítil varovný vykřičník, že se během těchto manipulací nevěnuju řízení, dodám, že mám v autě Apple Car a díky tomu můžu svůj telefon ovládat snadno pomocí velkého displeje na palubní desce a nemusím jej brát do ruky. Je to tedy činnost srovnatelná s volbou rozhlasové stanice nebo nastavováním teploty klimatizace.

Poslech během jiných činností

Kde se mi však audioknihy osvědčily ještě víc, je poslech při činnostech, které nepotřebují zapojení hlavy. Typicky jde o běžné domácí práce. Kvůli běhání jsem si pořídil bezdrátová (true wireless) špuntová sluchátka, která jsou k tomu jak stvořená – nijak neomezují v pohybu a tlumí zvuky z venčí. Díky tomu i během vysávání, či umývání nádobí můžu nerušeně poslouchat. Má to i jeden bonus, domácím pracím se věnuji víc a nejsem z nich tak zpruzený. Prostě win-win řešení.

Výjimečně si audioknížku pustím a udržím pozornost i během nějakého pěšího přesunu nebo procházky. Při běhání neudržím pozornost vůbec. Ale ono je to dobře. Už ty předchozí dva odstavce nejsou úplně v souladu s tím, o co se dlouhodobě snažím – tedy o vnímání a prožívání přítomného okamžiku. Ale jako já asi nutně nepotřebuju vnímat přítomný okamžik při umývání záchodové mísy.

Díky volnějšímu prosinci a audioknížkám se teď cítím jako houba. Během rutinních činností nasávám nové informace a podněty a ve chvílích opravdového nicnedělání o nich můžu přemýšlet. Taky už mi díky tomu pěkně narostl seznam témat na další články.

Btw. možná někoho bude zajímat, co jsou knihy, které si nepotřebuju vychutnávat, ale stály mi za (do)poslechnutí.

 


Cesta pravého muže – David Deida

O téhle knížce se i trochu rozepíšu. Název totiž může znít trochu nedůvěryhodně, či směšně. Ale autor hned na začátku vysvětluje důvod, proč to tak (z mého pohledu blbě) pojmenoval. V základu jde o to, že existuje mužský a ženský princip (energie, podstata), které jsou rozdílné. Ale které se vzájemně přitahují. A že je dobré to pochopit a respektovat, nikoliv se snažit rozdíly zneutralizovat, či s těmito odlišnostmi bojovat a snažit se druhého přesvědčit, že ten náš pohled je ten správný. Lidé s mužskou podstatou prostě přemýšlí a řeší věci jinak než lidé s podstatou ženskou. Ani lépe, ani hůře.

Určitě není dobré brát vše v knize jako dogma. Je to však inspirující čtení pro rozšíření obzorů a lepší pochopení a získání nadhledu nad partnerskými vztahy.


Cesta pravého muže - David Deida, Vladislav Beneš lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Dalajlámova kočka – David Michie

Buddhistické učení vyprávěné v příbězích, které zažívá Dalajlámova kočka. Místy to na mě bylo už docela infantilní, místy nudné. Líbilo se mi však přiblížení každodenního života „jeho svátosti” a jeho nejbližšího okolí.


Dalajlamova kočka lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

První 2 díly Letopisů Narnie – Clive Staples Lewis

Už jsem na to starý. Už dlouho jsem na to starý. Je to opravdu pro děti a tím, že mě to v dětství minulo, tak k tomu nemám ani nostalgický vztah, jako mám třeba k Hobitovi od Tolkiena. Chtěl jsem ale vědět, o čem to je, a tím pádem to je pro mě ideální jako audiokniha.


Lewis Clive Staples - Letopisy Narnie / Táborský M. / 2 CDmp3 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Steve Jobs – Walter Isaacson

Jsem zhruba v polovině. Za mě pecka, která se výborně hodí do uší.


Steve Jobs lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>


Co mě baví poslouchat?

Z výčtu knih a popisů výše jde vyčíst, že mě audio verze víc vedou k literatuře faktu než k beletrii. Asi úplně nejlíp se mi poslouchá Steve Jobs, skoro stejně dobře se poslouchala i Cesta pravého muže, i když tam už jsem měl potřebu občas něco vracet, abych pochopil, co tím chce autor říct. Tedy nejen kvůli tomu, že jsem ztratil pozornost. Podobně, jak když si některou část náročnější knihy přečtete raději znova. A to se u audioknihy dělá o něco méně pohodlně. Dalajlámova kočka a Narnie se mi tak dobře neposlouchaly – částečně samozřejmě kvůli méně zajímavému obsahu, částečně kvůli tomu, že dějové knihy vyžadují nechat se víc pohltit, což mi u audioknih tak dobře nejde. Zkoušel jsem však i ukázku knihy Faktomluva a tam jsem usoudil, že si ji chci taky raději přečíst. Za prvé je to náročnější čtení a za druhé obsahuje tabulky / grafy (vlastně nevím) nebo testové otázky, což je v podobě audia velmi těžko vstřebatelné.

A aby teda můj výčet byl kompletní, tak ty 2 rozečtené jsou Nezávislá mysl od Osha a Nedokončené příběhy od Tolkiena. Ani jednu z nich si nedokážu představit poslouchat. Tu první proto, že je náročná na pochopení, tu druhou, protože si ji chci vychutnávat a jak jsem psal již v dřívějším článku, potřebuju si během čtení průběžně dohledávat souvislosti.


Nezávislá mysl - Osho lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Nedokončené příběhy - J. R. R. Tolkien lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>


Podobné

Vlož komentář