Ze života

Stále jsem v tom až po uši

vložil Vladan 25. 06. 2016 0 komentářů

Konečně jsem dočetl rozečtenou beletrii a vrhl se do knížky, jejíž autor má velký podíl na tom, v jaké podobě tento web vznikl. Jedná se o knihu Chvála pomalosti od Carla Honoré. Po dočtení chci sepsat ucelenou recenzi, ale mám potřebu „reagovat“ hned po prvních dvou kapitolách.

Evangelium zrychlení

V první kapitole se Carl věnuje popisu situací, ve kterých jednáme zbytečně „rychle“. Jakoby to psal o mně! Například o snaze dělat více věcí současně, a tím pádem ani jednu pořádně. Uvědomil jsem si, že je opravdu málo činností, na které se plně soustředím. Kdy jste naposled ve vlaku viděli někoho jen tak koukat z okna? Já už dlouho ne, protože jet někam vlakem pro mě znamená „trávit na cestě víc času, než je nutné“, takže vlakem jsem nikam nejel už hodně dlouho. A kdybych jel, tak bych si nikoho jiného stejně nevšiml, protože bych měl nos zaražený v mobilu nebo čtečce.

Jsme fascinování rychlostí a nikdy nemáme dost. Zvykli jsme si na rychlost a chceme stále více. Do každé hodiny chceme nacpat co nejvíce aktivit. Máme miliony možností a chceme dělat všechno. A když něco z toho neděláme, cítím se frustrovaní. Carl Honoré píše, „ … vzýváme evangelium zrychlení. Jste v práci pozadu? Pořiďte si rychlejší internetové připojení. Nemáte čas na román, který jste dostali o Vánocích? Naučte se rychločtení. Nezabírá dieta? Zkuste liposukci. Máte moc práce, abyste vařili? Kupte si mikrovlnku.“

Nechali jsme se zotročit časem

V druhé kapitole popisuje, jak se stalo, že se společnost sama a dobrovolně nechala zotročit – pěkně postupně od starověku až po novověk.  Začali jsme přesně měřit čas, tvořit plány a harmonogramy – to hlavně s cílem čas ušetřit. Je to však dvousečná zbraň, protože čas a harmonogram nad námi převzal kontrolu. Co uděláme po probuzení? Podíváme se, kolik je hodin. Máme zálibu v hodinkách a ve zvyšování (své) produktivity 🙂 Čas se stal měnou, kterou prodáváme svým zaměstnavatelům. Technika nám sice nějaký čas „ušetří“, ale my ho často jen vyplníme další produktivní činností – vynález pračky ušetřil lidem spoustu času, ale zároveň způsobil, že pereme častěji.

 


Podobné

Vlož komentář