MódaTechnika

Hodinky s duší

vložil Vladan 13. 03. 2016 0 komentářů

Je to zhruba rok, co jsem si pořídil své první opravdové dospělácké hodinky. Náramkové hodinky jsou jeden z mála „dovolených“ pánských šperků a ač se to nemusí zdát na první pohled, posunou vizuální dojem na další úroveň.

Cesta k hodinkám

Jako dítě jsem nosil různé levné digitálky a po aféře „mobilní telefon do každé kapsy“ jsem hodinky zavrhl úplně. Ani nevím, jak se to stalo, začal jsem se pídit po hodinkářských fórech a zjistil, že je to svět sám pro sebe. Četl jsem články plné divných slov a výrazů, jako je vystěžejkovač, luneta, dýnko, komplikace, tah, potápky, či rezerva chodu. Zjistil jsem, co znamená slovo „quartz“ a v čem spočívá automatika u hodinek mechanických.

Krása nedokonalosti

Došel jsem k závěru, že mechanické hodinky prostě musím mít. Přístroj, který v dnešní sterilně přesné elektronické době klidně zrychlí nebo zpomalí o několik sekund denně a jeho majiteli to vůbec nevadí, ba naopak. Plynulý pohyb vteřinovky je hypnotizující a slabé zvonivé tikání dává tušit, že to uvnitř žije. A když je nenosíte a nenatahujete, tak se zastaví. To prostě žádné baterkovky nevynahradí.

 

Rozhodovací paralýza

Vybrat si ale bylo hodně náročné. Existuje mnoho značek v obrovském cenovém rozpětí. Parametrů je taky přehršel a najít takové, co by splňovaly všechno a přitom se ještě líbily, dá zabrat. Chtěl jsem něco klasického, lehce retro, se světlým ciferníkem a raději s koženým řemínkem, aby se daly nosit jak k tričku, tak k obleku. Také jsem chtěl safírové sklíčko a průhledné dýnko, aby bylo vidět na strojek. Z komplikací jsem trval na datumovce, nevadil by mi ukazatel rezervy chodu, ale nechtěl jsem žádné složité chronografy. Pátral jsem po e-shopech a nebyl sto se rozhoupat. Vzhledem k trendu velkých hodinek a mému úzkému zápěstí jsem měl obavu, aby mi nebyly velké.

Konec dobrý, všechno dobré

Chodil jsem i do klenotnictví a hodinářství, nahlížel a sbíral inspiraci. Při cestě z práce jsem jedno klenotnictví míjel a jednoho dne se tam ty pravé objevily. Měly ale dvojnásobnou cenovku, než jsem si stanovil jako limit. Zjistil jsem však, že mají naprosto vše, co jsem chtěl, a že jsou vyrobené ve Švýcarsku, což přeci jen dokáže vyšší cenu obhájit. Asi po měsíci slintání u výlohy jsem se odvážil je vyzkoušet. A z ruky už jsem je nesundal.

Nechte se inspirovat

hodinky


Podobné

Vlož komentář