Není látka, jako látka
Spoustu odporu k nošení sak a obleků způsobil rozmach umělých materiálů. Ty jsou sice levné, ale to je asi tak vše, co jim lze přičíst k dobru. Přírodní materiály jsou prodyšné, v létě dýchají a ochlazují (na to je skvělý len), v zimě hřejí (zejména vlna). Oblek volte opravdu pokud možno 100% vlněný. A zkontrolujte i materiál podšívky. Na čistě hedvábnou sice běžně nenarazíte, ale pořád lepší viskóza (umělé hedvábí vyráběné z celulózy), cupro, či acetát, než polyester. Košile jedině bavlněná, tam není potřeba smlouvat. U kabátů a kalhot příměs polyesteru vadit nemusí, ale 100% umělině bych se osobně vyhýbal.
Základní přehled o látkách si můžete udělat z článku na modnipeklo.cz.
Ukaž mi své boty, a já ti řeknu, jaký jsi
Říká se, že investice do obuvi by měla činit 1/3 až 1/2 z celkových nákladů na oblečení. Sám zcela nevím proč, ale boty mají na celkový dojem opravdu obrovský vliv. A sehnat v ČR (snad kromě Prahy) klasickou kvalitní pánskou botu je nadlidský výkon. Je jen pár základních typů klasické pánské obuvi (tam nepatří ani extrémně špičaté boty, ani boty hranaté), ale v běžných řetězcích na ně narazíte horko těžko a v kvalitě „raději v nich nechoďte, jinak je za měsíc prošlapete nebo se vám rozlepí“. A to všechno ještě kazí fakt, že většina jich je v černé barvě.
O základních typech pánské společenské obuvi se dočtete opět na blogu sekora.cz.
Jak tedy poznat tu kvalitní obuv? Je celá z kvalitní kůže, včetně podrážky, která je k botě přišita. Ideálně rámovou konstrukcí, díky tomu ji lze nechat několikrát vyměnit a celou botu zrekonstruovat, takže vám bude sloužit opravdu dlouho.
Nutná je však pravidelná péče a určitá starostlivost – střídat je obden s jinými botami, aby stihly vyschnout, používat cedrové napínáky, které pomáhají zachovat tvar boty, pravidelně krémovat, aby kůže nevyschla, a nenosit společenskou obuv na pole nebo do lesa. Pak vám boty vydrží léta letoucí.
Dojem z jakkoliv drahých a kvalitních bot však snadno zabije fakt, že je máte zadělané.
Čistota je základ, nejen v oblékání
A tím se dostáváme k dalšímu bodu aneb „Plány revanšistů zhatí, naši vepři boubelatí“. Prostě nebuďte prasata. Vyserte se na výmluvy, že „chlap musí smrdět potem“ a měňte trička a košile (tak jako spoďáry a ponožky) každý den, i když vám ještě nesmrdí – ostatním mohou. A na košili bez žehlení taky zapomeňte.
I když to není úplně o oblékání, každodenní koupel a vyčištěné zuby potěší nejen vás, ale i ty, kteří jsou nuceni pobývat ve vaší blízkosti. Deodorant a šplíchnutí kvalitního parfému vás taky nezabije.
Síla je v detailech (a doplňcích)
Pánské oblékání by mělo být spíš o jednoduchosti a detailech, než okázalosti. Raději zainvestujte do kvalitního koženého opasku v barvě bot, než zlatých řetězů kolem krku. Muži těch ozdůbek nemají na výběr tolik, takže se můžou soustředit na jejich kvalitu a kombinace. Kravaty, motýlky, kapesníčky do saka, manžetové knoflíčky a hodinky nejsou vše, čím se mohou odlišit a zaujmout. Pokud budete v ruce držet ošoupanou nylonovou tašku na notebook nebo při placení vytáhnete naditou potrhanou peněženku s logem vašeho oblíbeného fotbalového klubu, srazíte veškeré své módní snažení na kolena.