Pořídil jsem si fitness náramek. Já, člověk, který nikdy ve fitku ani nebyl. Náramek měří kroky, tep a délku a „kvalitu“ spánku. A právě má (ne)kvalita spánku je to, proč jsem si koupil další krám do baráku.
Fitness náramek Xiaomi MiBand 1S je téměř identický jako jeho předchůdce, takže kdo hledá nějaký ucelený popis, může si přečíst podrobnou recenzi na webu Svět Androida.
Nespěte blbě
Posledních několik týdnů, spíše měsíců, jsem se ráno cítil jak zpráskaný pes. A nevěděl proč, i když jsem chodil spát relativně brzo a udržoval si i celkem pravidelný režim. B. si navíc začala čím dál víc stěžovat, že sebou v noci melu ze strany na stranu a vyluzuju nejrůznější kňučivé zvuky. Což vzhledem k mým běžným hlasitým dechovým projevům (nechrápu, prostě prý nahlas dýchám), nočnímu mluvení a v kombinaci s jejím lehkým spaním vedlo k tomu, že se jako zpráskaná fena cítila i ona.
Spánkové problémy nevyřešila ani úprava stravy (paleo – o tom někdy jindy) a tak jsem si objednal Xiaomi MiBand 1S – cenově dostupný a kladně hodnocený „docela-chytrý“ náramek. Objednání ale dalo pěkně zabrat, je skoro pořád vyprodaný. Jde o nový model, který se oproti starému liší jen v senzoru tepu, díky kterému by měření spánku mělo být přesnější.
Jak nám to spolu jde
Náramek prozatím nosím pořád, i když zrovna měření kroků mi přijde trochu pofidérní. Během hodinové prezentace, u které jsem seděl, jsem prý ušel 800 m. No zpotil jsem se fest, to zas ano, ale až tak chytrý ten náramek není. Protože nosím na levé ruce hodinky, tak mám náramek na pravé a schovávám jej pod rukáv – hliníkový oválek v černém silikonovém pásku mě o estetických kvalitách moc nepřesvědčil. Zkusil jsem ho mít jeden den jen volně v kapse, to mi však přišlo měření kroků méně přesné. Asi to počítá i s pohybem ruky při chůzi.
Naopak skvěle rozpoznává čas, kdy jsem usnul a čas, kdy jsem vstal. Důležitou součástí je rozlišení lehkého a hlubokého spánku. Přesnost samozřejmě nedokážu posoudit, ale pravdou je, že čím méně hlubokého spánku mi to ukazuje, tím hůř se cítím, bez ohledu na to, jak dlouho jsem byl v posteli celkem.
Pokračování příště
Od 5.1. jsem se každou noc pohyboval mezi 2 – 4 hodinami hlubokého spánku. Až dnes přišel zvrat. Z 8 a půl hodiny dlouhého spánku mi náramek uznal skoro 6 hodin jako spánek hluboký – a já se ráno cítil jak už dlouho ne. Prostě kurva vyspaný!
A čím to bylo způsobeno, že spím lépe? O tom napíšu samostatný článek, tak mě sledujte dále 😉
Shrň to
Co mě na náramku baví?
- přesnost měření celkové doby spánku
- bezproblémové a stabilní propojení s telefonem a příslušnou aplikací
- notifikace hovorů vibrováním
- buzení vibrováním s funkcí nechat se vzbudit dříve, než je zadaný čas, když náramek vyhodnotí, že máte zrovna lehké spaní
- výdrž baterie
- vodotěsnost
Co mě na náramku nebaví?
- vzhled
- tep, který to měří samo, se nikam nezaznamenává, a je nutné pro zjištění svého tepu toto spustit ručně v aplikaci – žádný graf tepu během dne se tak zatím nekoná, možná v budoucnu
- kroky se sice importují do iOS aplikace Zdraví, ale to se tam potom nějak duplikuje a ani z diskuzí jsem nepochopil, jestli mám kroky naměřené telefonem mazat (záznam nejde vypnout) nebo to spolu nějak spolupracuje
- do Zdraví se neimportuje naměřený tep ani ručně zadaná hmotnost v aplikaci (i když povoleno to v aplikaci je)
Závěr?
Za ty prachy je to ok a třeba různé mnou zmíněné neduhy vyřeší aktualizace softwaru. Každopádně pro mé účely je to dostačující.
Novější verze náramku s displejem:
8 Komentáře
Tak na pokračování jsme fakt zvědav 🙂
Radku, pokračování zde;-) https://www.zpomalit.cz/jak-jsem-vyzral-na-spatny-spanek/
Tak 1S koupena před týdnem za 520, zatím zkouším lépe spát 🙂
Dobrá cena. Tak pak napište, jak se vám to daří 😉
Díky za zajímavý blog a pěknou recenzi. I díky ní jsem si náramek koupil.
Nedokážu nosit něco na ruce a tak jsem si objednal za necelou stovku delší náramek a miband nosím na noze (diodové notifikace bych stejně nevyužíval).
Originální aplikace skoro nevyužívá možnosti, jaké miband 1S nabízí. Mám Android a tak jsem si nainstaloval aplikaci Mi Band Tools od českého vývojáře pana Horáka a to je úplně jiné kafe. Můžu jen doporučit
Tak hodně úspěchů a dobré spaní 🙂
Jsem rád, že byl můj článek užitečný. Na MiBand Tools jsem dostal tip od známého, bohužel na iOS nic podobného není…
Mám velmi podobné problémy se spaním, moje průměrná doba (dle měření náramku) hlubokého spánku se pohybuje v rozmezí 30-70 minut, kdy mám zaznamenánu zatím 1 anomálií, a to když mi náramek spočítal 2 hod. a 17 min. hlubokého spánku. Cítil jsem se potom téměř celý den dobře a na můj vkus i vyspaně.
S příchodem teplého počasí se můj spánek zhoršuje. Asi i proto, že spíme u otevřeného okna a ruší nás tak zvuky z venku. Ticho a tma mají svůj smysl – nejradši bych zalezl někam do jeskyně 🙂