TechnikaZe života

4 důvody, proč méně krámů znamená více svobody

vložil Vladan 10. 12. 2015 1 komentář

Elektronické „hračky“ jsou skvělé. Otevírají nám svět nebývalých možností. Zajišťují nám vyšší produktivitu, pohodlí, informovanost, bezpečí, zkracují vzdálenosti, usnadňují nám různé aspekty života. Nebo taky ne. Málokdo si uvědomuje, že nás také určitým způsobem svazují.

Včera jsem prodal svůj iPad, který jsem používal takřka denně cca 1,5 roku. Nemohl jsem si ho vynachválit. Rozhodl jsem se ho prodat (zavčasu, dokud má nějakou cenu) s vidinou koupě novějšího modelu. Teď však zvažuji, že nákup nového neuskutečním.

Mám PC, 2 telefony (služební přesměrovaný na osobní a tím pádem většinu času vybitý), služební notebook (95 % času leží v práci na stole) a čtečku Kindle. Proti jiným je to stále asi ještě velmi malý „arzenál“. Potřebuji ale nutně něco dalšího? Již jsem se vzdal televize a hodinky si koupil mechanické, které jsou kromě naprosté bezúdržbovosti a snad vysoké životnosti navíc ještě stylové.

Zastarávání elektroniky je nepříjemně rychlé

Koupil jsem „to nejlepší“, co bylo na trhu. Stačila jedna aktualizace systému a už to prostě nebylo ono. Drobné záseky a občasné padání aplikací mi byly nepříjemné. Co chvíli tedy řeším prodej starého, nákup nového. A to je u mě vždycky dlouhý a vlastně frustrující proces výběru.

Starost o techniku žere čas

O každý takový přístroj je nutné se nějak starat – aktualizovat, zálohovat, nastavovat, nabíjet. A ve výsledku mi to bere pěkných pár hodin života. Výrobky Apple jsou ještě jakžtakž v tomto ohledu vstřícné, přesto se tomu nedá vyhnout zcela.

Musím víc pracovat

Abych si takový krám mohl pořídit, musím buď pracovat více nebo se vzdělávat, abych dostával za práci více peněz. Proti vzdělávání samozřejmě nic nemám, ale i to je v podstatě taky „práce“. Neustálý tlak na zvyšování příjmu je pro mě však stresující.

Jde možná o jednu z nejhorších investic

Pokud taková technika neslouží přímo k práci, tak jde v podstatě o jednu z nejhorších investic, kterou člověk může udělat. Utrácím peníze za věc, která mi bere cenný čas a která během několika málo měsíců ztratí většinu své hodnoty.

Závěr? Nasrat na tablet.


Podobné

1 komentář

Jeřelík 10. 12. 2015 at 15:28

Jednoduchá odpověď, kterou radím všem: „Pokud si na sebe dokáže ta chytrá věc vydělat, kup ju, pokud ne, nech si to co máš.“.

Odpověz

Vlož komentář