Ze života

Jak jsem vyzrál na špatný spánek

vložil Vladan 25. 01. 2016 2 Komentáře

V minulém článku  jsem slíbil profláknout, co mi pomohlo dosáhnout kvalitnějšího spánku. Za necelý měsíc měření mé noční „aktivity“ pomocí Xiaomi MiBand 1s jsem zjistil, že abych se po probuzení cítil dobře, potřebuji alespoň 3 a půl hodiny hlubokého spánku. Cokoliv méně znamená, že se ráno cítím víc unavený, než když jsem šel spát. Cokoliv nad 4 hodiny je bonus, který mi zařídí výjimečně dobrou náladu hned v prvních ranních minutách.

Falešná stopa

V článku jsem zmínil i svůj rekord, který stále platí – necelých 6 hodin hlubokého spánku. A já se od té doby snažím zjistil, proč se mi tak dobře spalo. Ten den jsem v práci oznámil svůj odchod, což by byla krásná souvislost.

Jenže tím to nebylo! Tři následující noci stáli za starou bačkoru. Takže jsem pátral dál a objevil novou stopu.

Obrazovková dieta

Týden zpět jsem v podstatě celý večer až skoro do půlnoci pracoval na PC.

Druhý den jsem z postele lezl po čtyřech – náramek mi naměřil jen 1 hodinu a 50 minut hlubokého spánku. Nemám to sice ověřeno, ale mám pocit, že ta horší rána opravdu byla po večerech strávených u počítače, kterých je bohužel v mém životě dost a dost. Od tohoto zjištění se snažím dávat večerní PC dietu a pokouším se nepoužívat ani telefon. Prozatím jsem neklesl pod 3 a čtvrt hodiny hlubokého spánku za noc.

Není to jen můj pocit

Shodou okolností Apple zveřejnil novou funkci Night Shift, která se na iPhonech za pár týdnů objeví s aktualizací iOS 9.3. Zjednodušeně jde o to, že tato funkce automaticky dle denní doby a okolního osvětlení mění barvy displeje – potlačuje modrou barvu. Namodralá záře obrazovek prý totiž nepůsobí na spánek zrovna příznivě.

Jestli mi do snů leze záře displejů nebo práce, to teď zatím nevím. Možná se stačí nějakou dobu před usnutím uvolnit a zklidnit. Nic se ale nestane, když tu večerní práci na PC omezím, ne?


Podobné

2 Komentáře

Unterwasser 27. 01. 2016 at 12:00

Kdyby to omezení nějak neklaplo, celkem úspěšně používám aplikaci F.lux (https://justgetflux.com/), která upravuje zabarvení monitoru podle denní doby.

Odpověz
Vladan 27. 01. 2016 at 12:02

Ono je to i pro Windows, a já myslel, že jen pro Mac. Vyzkouším. Díky za tip!

Odpověz

Vlož komentář