V článku Jíme, co potřebujeme? jsem se zmínil, že zhruba 3 měsíce dodržuju alternativní výživový styl. Jde o Paleo (respektive Primal) stravování, které omezuje v jídelníčku sacharidy a staví do popředí (zdravé) tuky, zeleninu a v menší míře bílkoviny. Má jít o návrat k přirozenější stravě. Vlivem rychlého vývoje zemědělství je naše strava bohatá na sacharidy, na což se prý člověk ještě nestihl přizpůsobit. Cílem je také vyhnout se průmyslově vyrobeným potravinám a upřednostňovat kvalitní „přírodní“ potraviny. Odkazy na zdroje informací o těchto výživových stylech naleznete na konci článku.
Proč?
Navrhla to B., která měla dlouhodobě problém s nevolnostmi po jídle. Tak proč to nezkusit? Já experimentuju rád a uvědomoval jsem si, že toho o složení stravy moc nevím, a toto byl způsob, jak si udělat přehled. Taky jsem si dělal naději, že by mě to mohlo zbavit únavy, se kterou jsem v té době dost bojoval.
Co mi to dalo?
- Představu o tom, jak lidské tělo pracuje se sacharidy a tuky.
- Ověření si, že po tuku se nepřibírá a není třeba se ho bát! Ani toho živočišného.
- Zjištění, že vybrat potraviny bez přidaného cukru a obilovin je velký problém.
- Naučil jsem se jíst zeleninu, které si teď mnohem víc cením.
- Že po vysazení sacharidů vnímám sladkou chuť i tam, kde bych ji dřív vůbec nečekal. Pro uspokojení chuti na sladké mi stačí mnohem méně sladké potraviny.
- Zkušenost, že bez pečiva se úplně v pohodě obejdu.
- Že po jídle (ani tučném) nejsem unavený a celkově během dne nezažívám výkyvy v pocitech hladu.
- Výrazně se mi zlepšilo akné.
- Zjištění, že mé okolí na to reaguje velmi vstřícně a často s osobním zájmem 🙂
Co mi to nedalo?
- Nepostřehl jsem, že bych byl díky tomu méně unavený.
- Stojí to čas navíc. Připravovat si jídlo vždy jen z čerstvých surovin dá prostě zabrat.
- A stojí to i víc peněz. Maso, vajíčka, zelenina, ořechy jsou rozhodně dražší, než výrobky z mouky. O pečení z mandlové mouky nemluvě.
- Správně by se měl vypustit alkohol. Nejsem žádný notor, ale pivo nebo víno si dám rád a ze společenských důvodů je pro mě nepít alkohol vůbec v podstatě nemožné.
- Najíst se v běžné restauraci může být problém.
- Řízek mezi dva plátky chleba si už na výlet nevezmu…
Co dál?
Po těch 3 měsících už jsem polevil. A to zcela záměrně. Striktní dodržování se doporučuje jen na začátek, aby člověk zjistil, o čem to je, pak také třeba kvůli hubnutí nebo ze zdravotních důvodů. Jinak zastánci tohoto způsobu stravování nelpí na 100% dodržování a vždy kladou důraz na individuální potřeby každého člověka. V restauracích a na návštěvách to zas až tak neřeším, i když se snažím vždy vybírat nějakou schůdnou variantu, tak aby „nepovolená“ potravina nebyla podstatnou součástí jídla. Nebo si dám jen malé množství. Těstoviny ani omáčku s knedlíky jsem si od té doby ale ještě nedal 🙂
Zdroje
Historie a rozdíl mezi Paleo a Primal výživou
Terezka Balá: Můj život s Paleem a zdravotní komplikace
Videocast Petra Máry o Paleo dietě v poměrně striktní (ketogenické) podobě kvůli ulcerózní kolitidě