Móda

Jak nebýt za módního analfabeta – část 1.

vložil Vladan 22. 05. 2016 0 komentářů

Tímto článkem a ani jakýmkoliv jiným na mém blogu se rozhodně nechci stavět do role módního guru. Rád bych psal o pánské módě z pohledu „běžného uživatele“. Ještě před nedávnem jsem neměl o módě ani páru a nakupování oblečení byla nepříjemná povinnost. Uvědomil jsem si však, že oblékání nemá vliv jen na to, jak vypadáte. Ženy si moc dobře uvědomují, jakou sílu má, když se nalíčí a hezky (a adekvátně) oblečou. A podobně to funguje i u mužů. Být upravený a dobře oblečený vám zajistí nemalou dávku sebevědomí. A zdravé sebevědomí je pro přežití v dnešní společnosti sakra důležité. Zní to možná trochu přehnaně, ale věřím tomu, že „správné“ oblékání může člověku pomoci žít spokojenější život. Třeba tím, že získáte lepší práci nebo tím, že si nás vás ostatní tolik nedovolí. Je to sociálně-psychologická hra a ve hře je vždy lepší mít navrch, být o krok napřed.

Nechoďte v pytlích

Snad nejdůležitějším faktorem ovlivňující výsledný vizuální dojem je správná velikost oblečení. (Asi nejen) čeští muži mají tendenci kupovat vše minimálně o číslo či dvě větší. Nevím, jestli proto, že si přijdou jako větší chlapáci, nebo prostě jen proto, že si myslí, že je to pohodlnější. Nic není dál od pravdy. Fascinace volným oblečením způsobuje, že na ulici potkáváme samé beztvaré chodící pytle. A my menšího vzrůstu máme problém sehnat v obchodě něco na tělo 🙂 Přitom k tomu není důvod, z vlastní zkušenosti vím, že nosit velké oblečení je mnohem méně pohodlné, než padnoucí kusy odpovídající tělesným proporcím.

Kritické místo jsou ramena, tam se chybuje nejvíc a špatný výběr už se nedá dodatečně zkorigovat. Dále je nutné vybrat vhodný střih, který bude alespoň trochu kopírovat tvar těla. Naštěstí je už dnes zvykem mít konfekci v několika střizích od volnějších (regular fit) po nejvíce vyštíhlené (extra slim fit atd.). Pokud jsou rukávy nebo nohavice dlouhé, je běžné nechat si je zkrátit u krejčího nebo švadleny. Máte-li velmi nekonfekční postavu, zvažte šití na míru. Krejčovských salónů pro muže přibývá a ve srovnání s kvalitní značkovou konfekcí to v mnohých případech může být i levnější.

Dress code není sprosté slovo, ale chce to cit (a někdy odvahu)

Mít padnoucí oblečení je základ, všechno však můžete pokazit tím, že výběr outfitu nepřizpůsobíte situaci. Je potřeba mít cit a předjímat – zvyklosti se v čase mění a velmi důležité také je, jak dress code odhadnou ostatní. Může být nepříjemné dojít na formální společenskou událost precizně oblečen, zatímco ostatní dorazí ve sportovním tričku, džínách a prošlapaných teniskách. Začít však můžete tím, že outdoorové oblečení budete nosit jen do přírody, sportovní na sport, pracovní na (manuální) práci, domácí doma a společenské do společnosti.

Více o formálních dress codech naleznete na blogu sekora.cz.

Nepřeceňujte černou barvu

„Černá jde ke všemu, sluší každému a je vhodná na jakoukoliv událost.“ Kvůli tomuto všeobecně přijímanému názoru vídáme v obchodech samé černé obleky, boty, opasky, tašky a na ulicích zástupy „truchlících pozůstalých mířících do divadla nebo na ples“. Černá je nejvíc formální a slavnostní barva, která je vhodná pro večerní příležitosti (nebo na pohřeb). Opravdu chceme i v krásný slunečný den na své okolí působit takto? S modrým sakem (oblekem) a hnědými doplňky nelze šlápnout vedle – a hnedle bude svět veselejší! A pro ty odvážnější je na paletě barev mnohem víc, chce to jen zahodit předsudky a strach. Také jsem dříve v podstatě z lenosti volil vše černé, nyní však zjišťuji, že se velmi dobře cítím v modré nebo např. i v tlumených odstínech červené. V mém šatníku najde uplatnění i hnědé sako, fialová košile nebo světle zelený svetr.

Skvělý pomocník, při výběru barvy obleku a doplňků:

Zdroj: Reddit.com

Zdroj: Reddit.com

Tisíckrát opakováno, ale pořád je to málo

  • Pod sako je nutné nosit košili vždy s dlouhým rukávem. Ke sportovním sakům je možné volit tričko nebo polotričko. Nikdy však „formální“ košili s rukávem krátkým a nedejbože ještě v kombinaci s kravatou. Tradiční angličtí výrobci takové košile ani nevyrábějí.
  • Rukáv saka má končit u zápěstí (rozhodně nesmí zakrývat prsty), rukáv košile má být o 1-2 cm delší a vyčuhovat z pod rukávu saka ven.
  • Spodní knoflík u saka se nikdy nezapíná (pokud není jen jeden).
  • Kravata má být uvázána tak, aby sahala ke sponě opasku. Kravata se nosí jen pod sako nebo může být pod svetrem či vestou. Pokud je horko a je společensky únosné být jen v košili, je nutno sundat i kravatu.

Jeden článek je málo

Když jsem si plánoval tento článek, nenapadlo mě, že toho nakonec napíšu tolik. Jsem nucený ho rozdělit na dva, ať vás příliš nezahltím 🙂 Příště se tak můžete těšit na další rady týkající se látek, obuvi a doplňků.

 


Podobné

Vlož komentář