Technika

Zkušenosti s iPhone 7 a srovnání s 6s

vložil Vladan 08. 11. 2016 0 komentářů

Nejen, že rok zpomaluji, ale skoro rok jsem byl vlastníkem iPhone 6s. Před týdnem jsem ho vyměnil za novou sedmičku a rozhodl jsem se sepsat své dojmy.

Hardware

Tady, jak asi víte, k moc změnám nedošlo. Mezi zásadní změnu patří absence 3,5 mm jacku na sluchátka. Vzhledem k tomu, že sluchátka u mobilu používám výjimečně, nepovažoval jsem to za zásadní problém. Ale přeci jen mi to jeden problém přineslo. Osobně mi nevadí absence 3,5 mm zdířky v telefonu, ale vadí mi, že dodávaná sluchátka nepřipojím k ničemu jinému. Vzhledem k tomu, že jsem s sebou nosil originál Apple sluchátka a občas je připojil k firemní 4s (kvůli konferenčnímu hovoru), nebo k notebooku, to pro mě znamená komplikaci. Pro konferenční hovory tak asi budu používat soukromý telefon a o možnost připojení k notebooku přijdu úplně, pokud nebudu chtít nosit sluchátka dvoje.

Další výraznější změnou je nové home tlačítko, které již není mechanické, pouze dotykové. Tady musím uznat, že to po pár dnech zvykání funguje výborně. Haptická odezva je příjemná, rychlost rozpoznání otisku prstu ještě o fous větší, než na 6s.

Další změny jsou spíš kosmetické a asi je není potřeba komentovat. Snad jen, že telefon by měl mít větší baterii a tím pádem výdrž. Vzhledem k tomu, že nabíjím tak jak tak každou noc, je mi to celkem jedno.

Software (iOS 10)

Nový systém taktéž nepřináší revoluci, ale jsou tam věci, které mě hodně potěšily. Konečně pro mě začíná fungovat widget centrum. Nově se na něj dá dostat na první obrazovce swipem doprava, kde dřív byl jen spotlight (ten jsem nepoužíval). A stejným způsobem se na něj dá dostat na zamčené obrazovce. Taky mám pocit, že lépe funguje obnovení informací na widgetech. Při jejich zobrazení se přeloadují. V iOS se mi stávalo, že widget zobrazoval neaktuální informace. Aktuálně používám tyto widgety:

  • Fantastical (kalendář)
  • Yr (počasí)
  • Meteoradar
  • Sundial (východy a západy slunce a měsíce)

Konečně mi začínají dávat smysl i notifikace a notifikační centrum. Nedokážu teď zcela definovat, v čem že je vlastně změna. Faktem je, že je začínám používat 🙂 Díky 3D Touch s nimi můžu interagovat a například okamžitě odepsat na SMSku, aniž bych byl přesměrován do aplikace Zprávy, nebo třeba ihned archivovat přečtený mail. Pohodlné a efektivní.

Jako užitečnou funkci vnímám i rozsvícení obrazovky, když s telefonem začnu manipulovat. Abych tak zjistil čas a zkontroloval notifikace, nepotřebuju nic mačkat. Je to další kousek do skládačky, který z notifikací, zamčené obrazovky a widget centra dělá smysluplné pomocníky. V iOS 9 jsem vlastně v reálu zamčenou obrazovku skoro nikdy neviděl, protože když jsem se chtěl na mobil podívat, stiskl home button, tak díky Touch ID mě to hned přihlásilo a hodilo na domovskou obrazovku. Na používání vypínacího tlačítka jsem si nikdy nezvykl.

Softwarových změn je samozřejmě víc, ale v mém případě jsou buď opět kosmetického charakteru nebo se týkají funkcionalit, které nepoužívám.

Má upgrade smysl?

Já upgraduji proto, že chci telefony točit co rok. Přestalo mě bavit trápení se s výběhovými modely, které se po pár aktualizacích zpomalily. Co jsem se s pomalými a nestabilními telefony (nejen Apple) navztekal! Vzhledem k tomu, jak moc telefon používám, je to pro mě naprosto odůvodnitelná investice. Navíc to dává smysl i ekonomicky, protože rok starý model v záruce se dobře prodává a drží si cenu. Když odhlédnu od počáteční investice, tak mi stačí cca 9 tis. ročně na to, abych měl stále TOP přístroj bez kompromisů.


Podobné

Vlož komentář