Technika

Většina iOS widgetů nedává smysl

vložil Vladan 19. 02. 2016 1 komentář

Oznamovací centrum – i po několika letech s iOS s ním mám problém. Nějak jsem stále nenašel způsob, jak ho smysluplně používat. A příchod widgetů mi to nijak neusnadnil. Přesto jsem nedávno učinil objev a zjistil, proč mi na widgetech něco nesedí. Většina jich je k ničemu!

Momentálně ze zhruba 20 dostupných widgetů používám 4. Tyto vybrané spojuje jedna vlastnost, která zajišťuje, že se dají považovat za užitečné. Zobrazují informace z aplikace, kvůli kterým bych jinak musel aplikaci spouštět a v některých případech v ní ještě někam donavigovat. V oznamovacím centru jsou tak dostupné rychleji, na jedno stáhnutí lišty, bez nutnosti aplikaci spouštět.

Widgety „na prd“

Zbývající widgety, které nepoužívám, mají taky jedno společné. Nezobrazují většinou žádné informace z aplikace nebo jen nedůležité. Většinou nabízí možnost spustit nějakou akci – třeba vytvořit poznámku. Jenže tato akce stejně jen spustí danou aplikaci. Ano, má to nějaké „výhody“ – uživatel nemusí ikonu aplikace hledat na ploše (místo toho hledá widget v oznamovacím centru) a aplikace se spustí zrovna s formulářem požadované akce (s 3D Touch to jde ale takto spustit i z plochy). Taky to možná někomu přijde pohodlnější, když má otevřenu jinou aplikaci, nebo je na zamčené obrazovce. V praxi mě však intuice jednoznačně vede k tomu, abych šel do cílové aplikace přímo (přes plochu nebo přes přepínač dříve spuštěných aplikací). Přepínat aplikace přes oznamovací centrum mi nedává smysl.

Widgety, které mi přijdou smysluplné a používám je:

  • Sunrise (kalendář) – zobrazuje dnešní naplánované události, včetně úkolů z Wunderlistu
  • Buffer (správa soc. sítí) – zobrazuje počet naplánovaných příspěvků k jednotlivým účtům
  • Yr (počasí) – zobrazuje aktuální počasí a výhled na cca 24 hodin dopředu
  • Sundial – zobrazuje čas východ, vrcholu a západu slunce a měsíce, čas zbývající do západu/východu slunce a aktuální fázi měsíce

Jaké widgety dávají smysl vám?


Podobné

1 komentář

Jiřin 11. 05. 2016 at 08:26

Nejužitečnější widget v mém iPhonu bude Meteoradar. Je dobré vidět, jaký dešťový mrak se na mě valí…

Odpověz

Vlož komentář