Ke kávě

Debil, blbeček, debil, blbeček

vložil Vladan 02. 10. 2016 0 komentářů

Divadlo Járy Cimrmana letos zahajuje svou 50. sezónu. Spolu s tím byla uskutečněna i anketa o nejlepší hlášku z jejich her. A já musím říct, že ačkoliv jde o banalitu, je mi z vítězné hlášky trochu smutno. Kdo to neví, tak vyhrála hláška z hry Vyšetřování ztráty třídní knihy (prý s výrazným náskokem – hlasovalo pro ni přes 13 000 lidí). O kterou jde, vám bude asi jasné z nadpisu.

 

 

A proč, že je mi z ní smutno? Hry Divadla Járy Cimrmana obsahují takové množství chytrých inteligentních hlášek, které fungují samy o sobě i bez kontextu, a přitom vyhraje ta, která je snad jako jediná postavená na vulgaritách a v podstatě primitivním humoru.

Ano, i já se takovému humoru zasměju, proč taky ne. Ale co to o „nás“ vypovídá, pokud takový humor volíme jako ten „nejlepší“? Slovo „nás“ jsem dal uvozovek proto, že nevím, kdo v anketě hlasoval. Třeba, kdybychom hlasovali opravdu všichni, dopadlo by to jinak. Možná je to takové varování před nadcházejícími (krajskými) volbami. U této volby bychom neměli dopustit, aby vyhrála vulgarita a primitivismus, protože tady to bude mít na rozdíl od nejlepší hlášky nějakého divadla vliv na naše každodenní životy.


Podobné

Vlož komentář