Produkty Apple buď milujete, nebo nechápete. S přechodem na volnou nohu jsem investoval do Macbooku jako pracovního nástroje. Vyplatilo se?
Prvních pár týdnů bylo náročných. Po těch letech s Windows už prostě máte jakousi představu, jak by měly věci fungovat. A na Macu to často funguje úplně jinak. Já však radím nebojovat, ale podvolit se a přizpůsobit. Prostě se nesnažit své návyky z Windows přenést na Mac.
Rozložení klávesnice
To je asi největší oser, na který narazíte. Ze začátku se cítíte nemožní, jako byste snad s počítačem dělali poprvé. Některé znaky jsou jinde a hlavně většina klávesových zkratek je jiných. Prostě se musíte přeučit, nedá se nic dělat. Pro mě to však mělo jedno pozitivum, používám teď mnohem víc klávesových zkratek, které práci jednoznačně zpříjemňují.
Opilá myš
Druhý největší oser zažijete s myší. Koupil jsem si zrovna i appláckou, ať to má štýl. A zažil peklo. Kurzor myši se pohybuje jinak, než ve Windows, protože má opačnou křivku zrychlení. Když hýbete myší pomalu, kurzor jede relativně rychle, když rychle, kurzor jede relativně pomalu. Trefit se na tlačítko zavření okna se tak pro mě stal výkon hodný hodináře. Tady jsem vyměkl a koupil si aplikaci, která umožňuje křivku pohybu myši nastavit dle libosti a tak jsem si ji trochu narovnal. U mě se projevil ještě jeden problém s magickou myškou způsobený tím, že senzor pohybu je umístěný při horním okraji myši (pod tlačítkem) a je tak víc náchylný na pohyb myši kolem své osy. Můj způsob práce s myší způsoboval, že se mi kurzor pohyboval v horizontálním směru, aniž bych chtěl. Tohle však po čase odpadlo, prostě jsem si zvykl. A samotnou kapitolou je také dotyková vrstva myši, která sice umí super věci (gesta), ale vy taky musíte být supr citliví, abyste je dokázali řídit.
My víme, co je bezpečné
Třetí kámen úrazu jsem řešil s VPNkou. Potřebuji se připojovat do sítě klienta, který používá zastaralý protokol PPTP. Nová verze operačního systému MacOS už ho nepodporuje. Apple obecně se velmi rychle zbavuje zastaralých technologií. Na jednu stranu je to dobře, že tak tlačí na používání bezpečnějších technologií, na druhou ale dokáže uživatelům zavařit. Naštěstí se mi podařilo najít aplikaci, která to zvládá (ale celkem dost drahou).
Touchpad má gule
S dosavadními Windows notebooky jsem vždycky nosil externí myš. Touchpad jsem považoval za nouzové řešení. Ne tak u Macbooku. Jeho touchpad je radost používat, zvlášť, když se naučíte všechna gesta, která umí. Vzhledem k peripetiím s myší jsem uvažoval, že si i k externímu monitoru do kanceláře pořídím externí trackpad, abych toho hlodavce mohl zahodit. Nakonec jsem tak neudělal (i pro dost vysokou cenu trackpadu) a na myš si mezitím zvykl. Přesto i během práce s externí klávesnicí a myší občas sahám na touchpad notebooku, abych vykouzlil nějaké gesto, které ani magická myš neumí.
Není okno jako okno
MacOS často lidé zvyklí na Windows kritizují za způsob, jakým pracuje s okny aplikací. A musím uznat, že mají v něčem pravdu. Vůbec nepobírám, proč se různé aplikace (i systémové) chovají různě při stejných úkonech jako je maximalizace, fullscreen mód, roztažení okna poklepáním, zavření okna atd. Tohle je na palici.
Práce s plochami a fullscreen zastane druhý monitor
Z čeho však uchcávám je způsob, jakým lze přecházet mezi aplikacemi, jejich okny a plochami. Naučil jsem využívat fullscreen mód, kdy se z aplikace stane další virtuální plocha, která je mimojiné dostupná gestem na touchpadu nebo na myši. V praxi to pak vypadá tak, že velmi snadno a hlavně bleskově přecházím mezi dvěma plochami / aplikacemi, což téměř vynahrazuje druhý monitor. Takto vedle sebe můžete mít ploch / aplikací víc. Osobně však využívám maximálně tři, většinou si však vystačím s jednou plochou na prohlížeč internetu (Chrome ve fullscreenu) a základní plochou, kde je vše ostatní v překrývajících se oknech (Word, Excel, poznámky atd.). V podstatě mi z velké části odpadla potřeba druhého monitoru – ten teď používám spíš jen kvůli větší pracovní ploše, nikoliv primárně kvůli možnosti vidět zároveň dvě různé aplikace.
Vydrží víc jak zajíček Duracell
Díky optimalizaci systému na konkrétní hardware je výdrž na baterky úchvatná. 10 hodin při kancelářské práci. Když jsem stříhal video, tak to bylo tak 6. Dlouho nabitá vydrží i applácká bezdrátová myš a klávesnice (týdny každodenní práce bez manuálního vypínání).
Výdrž + touchpad + virtuální plochy = dokonalá mobilní kancelář
V tašce teď nosím během klasického pracovního týdne jen samotný notebook. Adaptér mám jeden v kanceláři a druhý doma, myš jen v kanceláři. Druhý adaptér jsem si po dlouhém rozmýšlení a vybírání pořídil neoriginální a nelituju – od originálu se liší minimálně, funguje spolehlivě a zpracování působí kvalitně. A oproti originálu stojí méně než polovinu…
S iPhonem je jedna ruka
Jsou to sice maličkosti, ale ve výsledku přináší další zjednodušení a urychlení běžných činností. Macbook umí přijímat a odesílat SMSky i uskutečňovat hovory, když je iPhone na stejní Wi-Fi síti. Přes iCloud je synchronizované vše, co si přejete (fotky, poznámky atd.). A co nesynchronizujete, to bleskově přenesete pomocí AirDrop. Občas využiju i možnost snadno přenést otevřenou webovou stránku z jednoho zařízení do druhého, aniž bych si musel někam kopírovat její URL. Připojení k hotspotu je otázka sekund, protože Mac si ho sám v iPhonu zapne.
Stroj času pro profíky
Kdo nezálohuje, časem spláče nad výdělkem. Na Macu však není nic jednoduššího, než zapnout funkci Time Machine, která se bez jakéhokoliv složitého nastavování stará o zálohování vašich dat i kompletního nastavení systému. Buď na externí disk připojený přes USB nebo i na síťový disk. Nebyl bych hračička, kdybych si nerozběhal síťové řešení. Pořídil jsem si vymakaný router Asus, který umí přes USB 3 připojit externí disk solidní rychlostí a umí ho použít jako úložiště pro Time Machine. Moje denní rutina je taková, že při příchodu domů jen připojím notebook na nabíječku a on se sám zazálohuje.
Šlofík jen tak napůl
Zazálohuje se přesto, že ho nezapnu. Funkce Power Nap pravidelně probouzí notebook a umožňuje tak na pozadí vykonávat určité činnosti. Například zálohovat na Time Machine.
Notebook jako mobil
Čeho si u uživatelů všimnete, že používají notebook trochu jinak, než jste z Windows zvyklí. Prostě ho jen zaklapnou. Žádné čekání na to, až se vypne nebo uspí. Tohle je jedna z věcí, která šetří neskutečné množství času. U Macu se prostě nebojím, že přijdu o rozdělanou práci. Restartuju tak jednou za měsíc, když něco začne blbnout nebo když mám pocit, že je pomalý a restart by si zasloužil. Jinak ho používám v podstatě stejně jako mobil – nevypínám, jen uspávám.
Základ není skromný
Už v základu máte tolik použitelného programového vybavení, že v podstatě veškerou běžnou činnost můžete velmi pohodlně dělat s aplikacemi přímo od Applu. Pokud někdo porovnává cenu Macbooku a notebooku s Windows, měl by zahrnout i náklady na software, který bude muset dokupovat. Možná by pak zjistil, že ten rozdíl nebude až taková hitparáda, jak se na první pohled zdá.
Vyplatilo se?
Já říkám ano. Klady převyšují nedostatky a vyšší pořizovací cenu si u mě Macbook obhájil. Mně to za ten větší komfort a pracovní efektivitu stojí.
11 Komentáře
Ahoj Vladane,
– jeden tip na přitahování oken – používám aplikaci Magent 🙂
– a jednu radu bych prosil (jakož čerstvý majitel jabka) – jak řešíš v Chrome přepínání různých osob (mám soukromý, klientské/agenturní účty a na woknech sem měl několik oken vždy spuštěných do kterých sem se přepínal v průběhu celého dne potřeby velmi rychle)
Díky,
T.
Ahoj Tome, díky za komentář a tip (Magnet mám, ale nepoužívám ho:)). Co se týká přepínání osob / účtů, tak já mám v Chrome už jen jeden účet – dřív jsem také míval jeden soukromý a druhý pracovní, ale po přechodu na volnou nohu jsem to sjednotil. Veškeré přístupy do klientských účtů (AdWords, GA, FB atd.), které spravuju na pravidelné bázi, řeším nasdílením přístupu, tak abych mohl být pořád v jednom svém účtu a nemusel se nikam přehlašovat. A když je to někdy potřeba, tak to dělám v anonymním okně. Používám správce hesel Lastpass, takže je to otázka pár sekund.
Ahoj, diky za odpoved (nedosla mi notifikace, jinak bych reagoval rychleji).
Tak to mas pak vyhodu s tema uctma, u me je to nerealne, takze asi budu muset pouzivat aspon ty klavesove zkratky k tomuto 🙂 (to je prozatim jedine velke minus s tim 1 chromem v docku)
Aha, tobě jde o to, že i když máš otevřených víc Chrome účtů, tak máš jen 1 ikonu v docku. No já třeba dock na přepínání běžících aplikací nepoužívám 🙂 Buď je na samostatné ploše (fullcsreen), kam si dojedu pomocí gesta, nebo pokud je překrytá nějakou jinou aplikací, tak se tam dostávám přes Mission Control (opět spouštím gestem). To jsou právě ty zvyky z Windows – Mac má podle mě lepší způsoby, jak se navigovat mezi aplikacemi, než přes dock. Ten mi slouží vlastně jen pro takový přehled, co je spuštěné, a občas přes to aplikace ukončuju.
P.S.: Notifikace ani chodit nemají. Je to snad poprvé, kdy se tu rozjela nějaká diskuze, takže nebylo potřeba. Ale teď to asi zvážím 🙂
Celkem jednoduše a příjemně napsané. Jen bych upravil nějaké detaily, telefoní hovory lze brát v počítači pokud je telefon na stejné wifi, bluetooth dosah to tedy neovliní, aspoň to mám vyzkoušené, když jsem zapomněl telefon v autě před domem. Hovory mi šli na počítači i tak. A pro upřesnění by mě zajímalo, které gesta apple mouse neumí a trackpad ano? Skoro všechna gesta jsou na obou zařízení, pouze D&D se dělá jinak… tak jsem zvědav 🙂
Apple zdar.
Aha, takže stejná Wi-Fi, upravím, díky 🙂 Těch funkcí, které myš neumí je celkem dost, stačí mrknout do nastavení, u myši je jich jen pár. Mně osobně chybí Aplikace Exposé (zobrazení všech oken jedné konkrkétní aplikace), zvětšování / zmenšování a taky vytažení oznamovacího centra.
Jaky sis poridil? Budou rozdily mezi airem a prockem..jak pozitivni tak negativni.
13″ Macbook Pro 2015 s Retinou
Ahoj Vladane,
pěkný článek.
Mac jsem si taky pořídál cca. tři měsíce zpět. A věšinu věci co zmiňuješ bych podepsal:-)
Za sebe můžu ješě doplnit jedno hledistko a to jsou další softwarové náklady.
Většina CAD softwaru, který používám běží pouze na Windows, takže Paralels + Licence Windows, běží to úžasně a z Paralelsů uchávám doteď, ale za stovku to nepořídíš:-)
Dalších pár nástrojů, které jsem používal na Windows jako free pro mě nemají na Macu free alternativu.
Virtuální plochy jsou super, bohužel Adobe si to nemyslí, což moc nechápu. Mylím že profesionáních uživatelů Adobe softwaru na Macu je opravdu hodně (možná i víc než na Windows).
Další výhoda pro mě je Linoxovskej terminál. Čím dál víc dělám i do front-end vývojaříny a celkem se mi to sejde.
Jinak souhlas s tím, že ze začátku celkem peklo, ale když si vypneš imunitu:-) tak ve finále palec nahoru.
Díky za další postřehy 🙂 Jj, Adobe je jeden z příkladů, kde okna fungují jinak, než u většiny ostatních aplikací. Na Parallels jsi musel ale pořídit něco s více RAM asi, což? Já mám 8 GB a je to málo. Potřebuju mít otevřeno hodně aplikací zároveň a hodně oken v prohlížeči a 8 GB je hned pryč 🙂
JJ. Mám 16GB, ale je to taky hned pryč:-)